זכאות לדרכון לאירופה

מאז שהאיחוד האירופאי קרם עור וגידים ישראלים רבים בודקים אם יש להם זכאות לפספורט אירופאי וכן איך מוציאים דרכון אירופאי. עבור מי שמשפחתו הגיעה לכאן במהלך המאה העשרים מאירופה, בחינת הזכאות לדרכון לאירופה היתה קשורה לנסיבות האישיות שלו. או במילים אחרות: מאיפה, מתי ובאלו נסיבות עזבה משפחתו את אירופה. מבקש הבקשה היה צריך לבסס קשר ישיר לבן משפחה מדרגה ראשונה (לרוב סבא או סבתא) ולהוכיח שהוא איבד את אזרחותו לא כדין. אלפי ישראלים הצליחו בדרך סיזיפית זו לקבל אזרחות אירופאית, כלומר זכאות לדרכון לאירופה של מדיניות כמו הונגריה, אוסטריה, גרמניה, רומניה ופולין.

זכאות לדרכון ליוצאי ספרד
אבל הפתרון הפרטני הזה לא היה רלוונטי ליוצאי ספרד, שרובם איבדו את הזיקה הישירה ליבשת לפני מאות שנים ולכן לא היתה להם עילה לקבל זכאות לפספורט אירופאי. כל זה השתנה לפני כמה שנים כאשר ספרד ופורטוגל חוקקו חוק חדש שהעניק פתח ענקי של זכאות לדרכון ליוצאי ספרד.

החוק החדש נועד להכות על חטא הגירוש הגדול מספרד (ופורטוגל) שהחל בצו הגירוש שהוציאו המלכים פרדיננד ואיזבלה ב-1492, והמשיך ביציאת האנוסים מפורטוגל לאורך כל המאה ה-16.

בשונה מהמבחן הפרטני שמרבית מדינות אירופה מנהיגות, החקיקה בספרד ופורטוגל הרבה יותר כללית, וכדי לקבל זכאות לדרכון לאירופה המבקשים לא צריכים לבסס קשר ישיר לאדם שגורש פיזית מספרד (משימה שלגבי הרוב המוחלט אינה אפשרית מבחינה טכנית), אלא מספיק לבסס קשר ישיר אל אחד מאלפי שמות משפחה יהודיים שהיו נפוצים בחצי האי האיברי ערב הגירוש – רשימת שמות המשפחה מצורפת כנספח לחוק.

זכאות לדרכון לפורטוגל
למרות שהחקיקה שמאפשרת זכאות לדרכון לאירופה בהקשר הזה תקפה גם בספרד וגם בפורטוגל, בפועל המסלול הפורטוגלי הרבה יותר נגיש ונוח. בשונה מהמסלול הספרדי זכאות לדרכון לפורטוגל אינה מותנית בהצלחה במבחן בקיאות בשפה ואינה מחייבת את המבקש להגיש את הבקשה באופן אישי במדינה עצמה – בתנאי שאתם בוחרים לעבור את ההליך בסיוע של חברה שמתמחה בנושא.

יש בישראל כמה חברות שמתמחות ב'זכאות לדרכון לאירופה', מתוך חברות אלו חברת פספורטים היא המובילה והמנוסה ביותר במקרה הפורטוגלי. באמצעות פספורטים גם אתם עשויים בעוד כשנה וחצי להחזיק ביד דרכון אירופאי.
בדקו זכאותכם לדרכון ספרדי או פורטוגלי
בטלפון 072-33-80-542
או מלאו פרטיכם בטופס:
טלפון
072-33-80-542
 
כתובת
שד' ההסתדרות 208, חיפה


 

פספורטים - פספורט ליוצאי ספרד
 

 

שעות פעילות
א’-ה’  9:00-18:30 | יום ו' 9:00-14:00
 
calendar, calendar, schedule, date, time, day