דרכון ספרדי

החושניות של מחול הפלמנקו, העקצוץ של היין אדום שמוגש לצד מנת פאייה באוויר המשכר של מדריד; הלילות הסוערים של איביזה או הבניינים האיקוניים של גאודי שהפכו את ברצלונה לשם דבר – מה הפלא שישראלים רבים שחושקים באזרחות אירופאית פונים למסלול הספרדי.

פספורט ליוצאי ספרד
רומנטיקה זה יופי אבל הסיבה לכך שהרבה ישראלים בוחרים להוציא דווקא דרכון ספרדי אינה קשורה לסרטים של פדרו אלמדובר או להצלחות של ליונל מסי במועדון הכדורגל של ברצלונה. הסיבה לכך הרבה יותר פרוזאית – ספרד יזמה לפני כמה שנים חקיקה חדשה ששינתה באופן דרמטי את מפת האפשרויות עבור ישראלים רבים שמעוניינים באזרחות אירופאית.

עד לפני כמה שנים אם לא יכולת להוכיח זיקה ישירה לאחת ממדינות אירופה כמו אוסטריה, רומניה  או פולין לא יכולת לקבל אזרחות. צאצאים ונצרים ישירים של מי שהיו אזרחי המדינות האלה לפני השואה, יכלו בנסיבות מסוימות לקבל את האזרחות הנכספת, אבל עבור רוב הישראלים הדלת נותרה סגורה. בעיקר עבור ישראלים שמוצא משפחותיהם מארצות האגן המזרחי של הים התיכון, ישראלים שבמשך שנים מכונים גם 'יוצאי ספרד'.

היום, בגלל חקיקה חדשה בספרד התואר הזה מקבל משמעות חדשה ומשתלמת.

צו הגירוש בוטל
כידוע, בשנת 1492 הוצא צו גירוש גורף לכל יהודי ספרד. כך, בתוך כמה שבועות, בא הקץ על אחת הקהילות היהודיות המפוארות בהיסטוריה. קהילה, שעל פי הערכות, התקיימה כאלף שנים שכללו 'תור זהב' של יצירה יהודית מקורית.
הגירוש חולל שינוי עמוק במבנה הקהילות היהודיות בעולם והיווה את הבסיס לחלק הארי של קהילות צפון אפריקה, טורקיה ויוון.

במשך מאות שנים לא היו יהודים בספרד. למעשה, באופן רשמי צו הגירוש בוטל רק לפני כמה שנים. לצד הצעד הסמלי, נעשה גם צעד מעשי – חקיקה המתירה לצאצאי המגורשים לקבל אזרחות ספרדית כפיצוי על הנישול שחוו אבות אבותיהם לפני 500 שנה.
 


מידע נוסף:


בעיקרון, כמעט כל יוצאי צפון אפריקה כמו גם 'יהודים ספרדים' רבים אחרים יכולים להוכיח זיקה שמאפשרת להם להיות זכאים לדרכון ספרדי.

אבל צריך לקחת בחשבון שמעבר לזכאות צריך לעבור מבחן בקיאות בספרדית ובהיסטוריה של המדינה.

בדקו זכאותכם לדרכון ספרדי או פורטוגלי
בטלפון 072-33-80-542
או מלאו פרטיכם בטופס:
טלפון
072-33-80-542
 
כתובת
שד' ההסתדרות 208, חיפה


 

פספורטים - פספורט ליוצאי ספרד
 

 

שעות פעילות
א’-ה’  9:00-18:30 | יום ו' 9:00-14:00
 
calendar, calendar, schedule, date, time, day